Ionizatory, moderní úprava vody

 

Vodu ve vašem bazénu můžete snadno udržet krásně čistou a zdravotně nezávadnou i s minimálním množstvím bazénové chemie. Stačí jen zapnout ionizátor, který se spolehlivě postará o zničení bakterií i řas a pomůže vám i v boji s ostatními nečistotami.

Kromě tradiční bazénové chemie dnes existuje hned několik způsobů, jak předcházet nepříjemným problémům s přemnoženými mikroorganismy. Snadno si tak můžete zvolit i přírodní metody šetrné k pokožce, bazénovým povrchům a životnímu prostředí. Jednou z nich je dezinfekce vody pomocí ionizátoru – jednoduchého přístroje, který zabíjí řasy i bakterie vylučováním iontů kovů.

Bakterie a řasy v bazénu: Nežádoucí návštěvníci, kterým lze předejít i bez chlóru

Mikroorganismy se do bazénu dostávají nejen z pokožky koupajících se osob, ale také z okolního vzduchu a deště. A protože bakterie i řasy milují vlhké a teplé prostředí, během letních měsíců se v neudržované vodě rychle množí. Stěny bazénu jsou pak kluzké, voda je zakalená a často i zapáchá. V takovém případě by mohlo koupání v bazénu vést k nepříjemným zdravotním komplikacím, jako jsou vyrážky, kožní infekce nebo zažívací potíže.

Abyste předešli problémům s přemnoženými mikroorganismy, je nezbytné o váš bazén pravidelně pečovat. Nejrozšířenější metodou dezinfekce bazénové vody je použití chemických přípravků na bázi chlóru, které však mohou u citlivých osob vyvolat podráždění kůže, sliznic a očí. Při nesprávném dávkování těchto látek může dokonce dojít i ke změně barvy bazénu nebo k poškození jeho kovových částí.

Alergická reakce při koupání

Proto jsou v dnešní době tolik oblíbené moderní metody péče o bazénovou vodu, mezi které patří například využití ionizátoru. Protože si díky němu vystačíte pouze s minimálním množstvím doplňkových přípravků, bude bazénová voda obsahovat až o 70 % méně chlóru, než kdybyste se o ni starali výhradně chemicky.

Ionizátory si s mikroorganismy poradí rychle, efektivně a ekologicky

V ionizační cele přístroje se nacházejí dvě elektrody ze speciální slitiny stříbra, mědi a případně i zinku. Když mezi nimi prochází elektrický proud o nízkém napětí, začnou se do vody uvolňovat kladně nabité ionty těchto kovů.

Zatímco měď je efektivním činidlem zejména v boji proti řasám, ionty stříbra spolehlivě zabraňují dalšímu množení bakterií tím, že narušují jejich DNA, buněčnou stěnu i dýchací řetězec. Ionty zinku změkčují vodu v bazénu a pomáhají tak předcházet vzniku kalů a usazování mikroorganismů na stěnách bazénu. A jako bonus se ionizátor postará i o to, aby se veškeré plovoucí nečistoty shlukly do vloček, se kterými si pak rychle poradí filtrační systém.

Ionizátor snadno napojíte na stávající bazénové technologie a stejně tak jednoduché je také jeho každodenní používání. V rámci doplňkové výbavy si k němu můžete pořídit i zařízení pro automatickou kontrolu pH nebo Wi-Fi modul, který vám umožní ovládání celého systému přes mobilní aplikaci.

Jak zlikvidovat řasy v bazénu?

Pokud jste péči o bazénovou vodu podcenili a řasy i bakterie se v ní už přemnožily, musíte ihned začít s pečlivou mechanickou očistou stěn a dna bazénu kartáčem a bazénovým vysavačem. Větší nečistoty vysbírejte síťkou s teleskopickým držadlem, se kterou snadno dosáhnete na kterékoliv místo v bazénu.

Bazénový vysavač

Spuštění filtračního zařízení a protiproudu

Protože se řasám nejlépe daří ve vodě s vyšším pH, bude vaším dalším krokem úprava pH vody na optimální hodnotu 6,8-7,4. Poté už můžete zapnout ionizátor a v případě silného znečištění přidat i dezinfekční přípravek. Nakonec můžete použít vločkovač, který ionizátoru pomůže spojovat mrtvé řasy do malých vloček, které potom snadno zlikviduje bazénový vysavač nebo filtrační systém.

Ionizace vody: Moderní způsob péče o váš bazén

Využijte nejnovější technologie údržby bazénové vody a přesvědčte se o výhodách ionizátoru, který se za vás postará o každodenní boj s nežádoucími mikroorganismy. Při jeho použití výrazně snížíte množství chlóru v bazénové vodě, čímž ulevíte svojí pokožce i životnímu prostředí.