pH vody bazénu je stěžejní pro jeho čistotu. Víte, jak ho měřit a jak fungují pH metry?

Když se koupete v bazénu, určitě nechcete, aby vám voda působila jakékoliv potíže. Jedním z měřítek, jak posuzovat kvalitu vody, je hodnota pH. Jaká úroveň pH je ideální, jakým způsobem ji měřit a udržovat a co dělat, když nastanou problémy, to vše vám prozradí tento článek.

Možná to znáte: s velkou pompou jste si pořídili bazén, napustili ho a užívali si koupání.  Po pár dnech ale voda začala zapáchat, objevily se řasy nebo jste při koupání měli dokonce podrážděné oči či pokožku. Copak se to děje?

Jedním z důvodů může být nevyhovující úroveň pH vody. Ta určuje, zda je voda zásaditá či kyselá. Pro zdravé koupání je třeba, aby voda nebyla ani kyselá ani zásaditá, zkrátka aby byla tak „akorát.““

 Měření pH vody v bazénu

Jaká hodnota pH vody je ideální?

Aby se dalo v bazénu bez obav koupat, musí být pH vody vždy v rozpětí 6,8 až 7,2. Jakmile takovou hodnotu pH vody ve svém bazénu naměříte, můžete se v klidu koupat a vychutnávat si všech pozitivních účinků této příjemné činnosti.

Co se stane, když je pH vody příliš nízké? Máte kyselou vodu

Pokud se hodnota pH pohybuje pod úrovní 6,8, mluvíme o vodě kyselé. V takovém případě začíná docházet k únavě plastových materiálů a barvy postupně začnou blednout. Jakmile se při měření pH vody v bazénu dostanete na či pod hodnotu 6,5, znamená to, že ve vodě se vyskytuje vázaný chlor. Ten ve vodě vzniká při kontaktu chloru s organickými nečistotami, jako je například lidský pot, částečky kůže a podobně. 

Vázaný chlor způsobuje charakteristický zápach vody a znepříjemňuje koupání, jelikož voda dráždí oči a pokožku. Navíc se ve vodě začíná dařit řasám, které mohou vyvolávat alergické reakce.

Když se při měření pH vody dostanete pod úroveň 6,0, začíná docházet ke korozi kovových částí bazénu: v takovém případě jsou v největším ohrožení schůdky a mechanismus bazénu. Pokud tuto situaci nezačnete řešit, může na bazénu dojít ke značným škodám. Ty sice nejsou nevratné, ale při případné pozdější rekonstrukci si budete muset připlatit.

Vysoké pH v bazénu: co to znamená? Máte zásaditou vodu

Při hodnotě pH vody nad 7,5 mluvíme o zásadité vodě. Voda ztrácí dezinfekční účinky a stejně jako u kyselé vody dráždí oči a pokožku.

Pokud naměříte pH vody nad 8, dochází k vylučování solí a vápníku, vinou čehož se voda zakaluje. Navíc z vápníku vznikající vodní kámen může poškodit technické zařízení bazénu.

Jak pH měřit? Existuje hned několik variant

Z předchozích odstavců je jasné, že kontrolovat hodnotu pH bazénu a předejít tak potížím s vodou v bazénu se vyplatí. Jak na to? Nejdříve je třeba si pořídit pH metr, či řečeno jinak, pH tester nebo pH měřič. Testery se dělí na tabletové, kapkové a elektronické, kam spadají i pH metry digitální.

1. Tabletový pH metr 

Prvním způsobem, jak měřit pH vody v bazénu, je tabletový tester. Tabletový tester se používá jednoduše: 30 centimetrů od kraje bazénu a 30 centimetrů pod hladinou do baňky testeru (po rysku) naberete vodu z bazénu. Pro objektivnější výsledky je ideální odběr provést brzy ráno nebo pozdě večer. A poté do komory přidáte DPD tabletku na měření pH. Na baňku nasadíte krytku, párkrát zatřepete a počkáte, až se tableta smíchá s vodou. Pak se stačí už jen podívat na výsledné hodnoty a zjistit, na jaké pH úrovni je vaše voda.

Výhody tabletového pH testeru

  • Nízká pořizovací cena: běžný tabletový tester seženete v rozmezí od 120 do 450 korun. 

Nevýhody tabletového pH testeru

  • Tato metoda není nejpřesnější a při jejím provedení musíte přímo do bazénu: nabírat vodu 30 centimetrů od okraje ve 30 centimetrové hloubce – to si asi snadno spočítáte, že za účelem měření budete s nejvyšší pravděpodobností lézt do vody v plavkách. 
  • Výrobci standardně dávají do balení omezený počet DPD tablet (cca 20 kusů), takže počet měření je omezený a musíte tablety doobjednávat.

 

2. Kapkový pH metr 

Metoda kapkového testeru je podobná principu výše popsaného tabletového pH metru. Do kelímku měřiče naberete z bazénu vodu (pokud máte venkovní bazén, je nutné testovat za slunečného počasí), přidáte pět kapek speciálního pH činidla (je součástí balení testeru), zašpuntujete, protřepete a pak už jen počkáte na výsledek.

Výhody kapkového pH testeru

  • Jednoduchý princip měření a dlouhá výdrž. pH činidlo vám dovolí až sto dvacet měření vody, takže vám může vydržet až dva roky. 
  • Cenová dostupnost. Kapkové pH testery se cenově pohybují v širokém rozmezí, takže vždy najdete takovou cenu, která pro vás bude akceptovatelná. Cenu vždy ovlivňuje, zda je součástí balení více měřících sad (např. i na kyslík či chlor ve vodě) a pak samozřejmě kvalita produktu.

 

3. Elektronické testery a digitální pH metry

Nejjednodušším způsobem, jak změřit pH ve vodě je pomocí elektronického či digitálního testeru: vidlice testeru stačí vložit do vody a míchat – a to je vše. Pak už jen stačí počkat, až zařízení pípne a ukáže vám výslednou hodnotu.

 Elektronický pH metr

Výhody elektronických a digitálních pH testerů

  • Snadná obsluha a průběh měření. 
  • Velmi přesné měření. Oproti výše zmíněným typům vám tyto metry změří přesné výsledky a navíc s nimi nemusíte měřit jen pH, ale některé modely zvládnou vyhodnotit až 24 různých parametrů (měď, fosfát, chlór, aktivní kyslík, alkalita, kyselina kyanurová a další).
  • Zařízení lze propojit pomoci bluetooth s aplikací, v které najdete historii měření.
  • Široké cenové rozpětí. Tato zařízení se pohybují v různých cenových relací. Záleží na tom, kolik parametrů dokáží vyhodnotit. 
  • Dlouhá životnost. Investice do ceny zařízení se vám vrátí, protože vám vydrží několik let.

TIP: Je třeba také zmínit, že u elektronických i digitálních měřičů je před prvním použitím potřeba kalibrace pH metru. Rovněž si ověřte, jaký typ baterie vámi vyhlédnutý měřič používá a zda je pro vás přijatelný.

Jak často pH vody měřit?

Standardně stačí pH vody měřit dvakrát týdně, ale pokud vám pravidelně vychází správné hodnoty, můžete měření omezit jen na jedno týdně. Za velmi horkého počasí či v případě nečistot v bazénu je třeba měřit jednou denně. V případě, že při měření pH opakovaně zjistíte odchylky, je třeba tuto situaci řešit (aplikovat bazénovou chemii) a následně kontrolovat pH v bazénu rovněž každý den.

Co dělat, pokud je pH příliš vysoké či nízké?

V tomto případě záleží, zda jsou hodnoty pH nízké či vysoké. V případě, že váš bazén trpí kyselou vodou, je třeba koupit bazénovou chemii na zvýšení pH. Jestliže váš bazén naopak sužuje zásaditá voda, budete muset pořídit přípravek na snížení zásadité vody.

Bazénová chemie na zvýšení či snížení pH v bazénu je snadno dostupná: pořídíte ji ve specializovaných obchodech a servisech, v každém trochu větším marketu pro kutily a samozřejmě v našem e-shopu. 

Pak už jen stačí dle návodu aplikovat bazénovou chemii a pravidelně měřit pH v bazénu. A až se dostanete na kýžené hodnoty pH, můžete se zase s klidem koupat. Tak šup do vody.