Výběr správného typu bazénu a vše kolem něj.

Jak vybrat správný bazén?

Jak budu bazén užívat?

Jestliže jste se rozhodli pro koupi bazénu, je nutné si uvědomit, že jen tím to nekončí. Je nezbytné se zamyslet nad vhodným typem bazénu, kdo a jak bude bazén užívat, co od bazénu vlastně očekáváte. Bazén je dlouhodobá investice, proto je důležité jeho výběr neuspěchat. Nikdo z nás si přeci nechce pořizovat bazén na přechodné období.

Je tedy třeba vše náležitě zvážit a vybrat tak bazén, který bude nejlépe splňovat Vaše požadavky a bude vyhovovat Vašim potřebám a možnostem.

Bazény Vám umožňují aktivní formu oddechu. Samotné plavání výrazně zvyšuje Vaši fyzickou kondici, přispívá k podpoře posily převážně zádového svalstva a zároveň je velmi efektivní při snižování hmotnosti. Bazén je ale také ideálním místem pro vybití nadměrné energie Vašich dětí. Dále zde můžete uspořádat i nevšední party pro Vaše přátele. Bazén může být současně místem, které můžete kromě klasického plavání a dětských radovánek proměnit například ve sportovní hřiště pro vodní modifikace sportů jako je volejbal, pólo, házená apod. Je možno jej vybavit velkým množstvím funkčních doplňků jako je např. protiproud, díky kterému se bazén promění v dokonalý tréninkový nástroj.

Při pořizování bazénu je proto důležité k těmto všem faktorům přihlédnout – z dětí se totiž brzy stanou dospělí jedinci, ale bazén může i nadále sloužit ke spokojenosti všech svých uživatelů, pokud se z něj tedy postupem času nestane jen brouzdaliště pro dávno odrostlé děti.

 

Jak vybrat správný typ bazénu?

Nejlevnější bazény – pokud se tedy dá hovořit o bazénech – jsou bazény nadzemní.

Tyto bazény jsou však pouze dočasným řešením a je nutné počítat s tím, že se s tímto bazénem budete muset po čase rozloučit, případně vynaložit nemalé finanční prostředky na jeho opravy. Tyto bazény mají velké dispozice k poškození a degradaci materiálu. V neprospěch volby tohoto typu bazénu hovoří i to, že Vám svojí nevzhlednou konstrukcí naruší vzhled okolí Vašeho domu a prostředí Vaší zahrady. Další nemilé překvapení Vás bude čekat při zastřešování nadzemního bazénu. Takovéto bazény se obecně podstatně hůře zastřešují než bazény zapuštěné do země. Navíc investice do zastřešení u nadzemního bazénu je cca o 30% vyšší než u bazénu zapuštěného. 

Jestliže chcete venkovní bazén, který by Vám vydržel opravdu mnoho let bez dalších potenciálníchnákladů, je pro Vás ideální bazén, který je vyroben z homogenních kopolymerů. Jsou to materiály z kategorie plastů s certifikací pro pitnou vodu, které jsou specificky upraveny a vyrobeny právě pro bazény a vodní nádrže.Homogenní kopolymery zaručí Vašemu bazénu dlouhou životnost, stálobarevnost a odolnost. Zde hovoříme o takzvaných skimmerových venkovních bazénech. Tyto bazény do země jsou zcela zapuštěny do okolního terénu, ale je možné je zapustit třeba jen částečně. Pořizovací cena je na srovnatelné úrovni jako u výše uváděných bazénů. Životnost mají několikanásobně vyšší a prostředky, vložené do případných oprav, jsou zcela minimální. Výhodou je i to, že si tyto bazény můžete libovolně rozšířit instalací funkčních doplňků,jako jsou např. reflektory, protiproud, vestavné schodiště atd. V případě, že se rozhodnete takovýto venkovní bazén zastřešit, Vaše situace je mnohem jednodušší než v předchozím případě. K výběru se nabízí široká škála modelových řad a designů zastřešení.

Pokud jste si vybrali železobetonový bazén, tak se jedná také o bazén s dlouholetou životností, ale stavební příprava a pořizovací náklady Vás vyjdou o cca 45-60% dráž než u výše uvedených skimmerových bazénů.

Dodávané příslušenství pro tyto typy bazénů je rovněž o cca 15-25% ekonomicky náročnější.

 

Kam je nejlepší bazén umístit?

Tvar, velikost a rozměry bazénu se odvíjí od prostorových možností. Proto je potřeba si ujasnit, kde přesně má být bazén umístěn. Současná technologie výroby bazénu umožňuje umístění bazénu i do svažitého terénu. Bazény mohou být i jen částečně zapuštěny do země.

Při výběru ideálního prostranství pro Váš bazén je důležité počítat s těmito technickými detaily. Je nezbytné vyčlenit prostor pro umístění technologie. Zpravidla se doporučuje její umístění v bezprostřední blízkosti bazénu (máte-li protiproud) a je nutné pro tyto účely vyčlenit prostor cca. 150 cm v průměru. Také nesmíte zapomenout na zajištění přívodu elektrické energie.

Rovněž je potřeba kalkulovat s prostorem pro případné umístění prvků, které budou poskytovat dostatečné soukromí při užívání bazénu. Tato situace se zpravidla řeší několika způsoby v závislosti na umístění bazénu a to např. instalací zídky nebo živého plotu.

Bazén je ideální umístit na slunné místo. Nejlépe tam, kam sluneční paprsky dopadají celý den. V takovém případě si můžete být jisti, že nebudete muset utrácet za ohřev bazénu. Také se budete moci opalovat a relaxovat na lehátku na vodní hladině Vašeho bazénu. Rovněž je vhodné myslet na stinný kout, kam se budete moci uchýlit v případě velkého horka.

 

Jak správně vybrat velikost bazénu?

Volba velikosti bazénu závisí na několika faktorech: za jakým účelem bude bazén využíván, kdo bude bazén využívat, jaké jsou plánované prostory pro umístění venkovního bazénu a jaká výše finančních prostředků se bude investovat do jeho výstavby.

Významnou roli při volbě velikosti bazénu sehrává i životní styl a množství času plánované pro využívání bazénu. Kupříkladu bazén s menšími rozměry a s nainstalovaným vestavným protiproudem uspokojí i náročnějšího plavce. Ovšem v případě, že chcete bazén využívat společně s rodinou a dětmi, eventuálně s příbuzenstvem a při horkých letních dnech u něj budete pořádat posezení s přáteli, bude lépe zvolit bazén větších rozměrů, který bude pro dané účely plně vyhovovat.

 

Jakou zvolit hloubku bazénu?

Při volbě parametrů bazénu je třeba počítat i s jeho dostatečnou hloubkou. Obvykle se na našem trhu objevují bazény standardní hloubky 1,2 nebo 1,5 metru. Plánujete-li bazén využívat dětmi a dospívající mládeží, která má v oblibě skoky do vody, je ideální volbou bazénová hloubka 1,5 metru. Při hloubce 1,2 metru však můžete počítat s rychlejším ohřevem vody v bazénu. Negativním aspektem volby nižší hloubky bazénu je, v případě nedostatečného filtračního cyklu a nesprávně nastaveného zařízení na bezchlorovou úpravu vody, rychleji kazící se voda, protože nedochází k dostatečné údržbě vody. V případě, že zvolíte úpravu vody chlorováním, změní se Váš bazén v chlorovou lázeň. Proto vždy mějte na zřeteli, že je rozdíl mezi hloubkou bazénu a výškou vodního sloupce. Výška vodního sloupec je obvykle o 7-10 cm nižší než hloubka bazénu.

 

Jaký tvar bazénu zvolit?

Čtverec, elipsa nebo kruh – standardní bazénové tvary, které byly hitem uplynulých let. Současné materiály používané pro výrobu zejména venkovních bazénů jsou na takové technologické úrovni, že umožňují výrobu takřka libovolného tvaru. Pochopitelně, že každý design má své výhody a nevýhody. Klasický oválný, obdélníkový či kruhový bazén ocení asi každý, kdo má zájem o funkční bazén a není nakloněn přílišné extravaganci nebo modernímu pojetí designu. Naopak bazény v podobě např. ledviny, osmičky a dalších netradičních tvarů Vám mohou poskytnout překvapivě velkou vodní plochu i při zdánlivě nepříznivých prostorových podmínkách. Takový venkovní bazén se může stát designovou dominantou Vaší zahrady.

Ovšem i běžný tvar bazénu lze ozvláštnit a dodat mu tak punc jedinečnosti. Kupříkladu umístění románského schodiště, instalace schodiště v laguně, volba jiného rádiusu v jednom rohu bazénu … to vše a mnoho dalších různých kombinací dokáže narušit fádní vzhled klasického oválu nebo obdélníku.

 

Jak je to s bazénovým příslušenstvím?

Bazénové doplňky členíme na několik podkategorií. Mezi tzv. funkční prvky počítáme takové doplňky, které neovlivňují funkčnost bazénu, ale podstatně Vám ulehčípéči o bazén a bazénovou vodu (automatické dávkovače, bezchlórové úpravy, tepelná čerpadla). Do další skupiny těchto funkčních doplňků se řadí komponenty, které Vám zpříjemní čas strávený u bazénu i samotné koupáníjako např. protiproudy, reflektory, masážní trysky apod.

Další skupinou příslušenství jsou doplňky bez nutnosti instalace. Patří sem bazénové teploměry různých barev a tvarů, bazénové vysavače od manuálních přes poloautomatické až po automatické a mnoho dalších užitečných komponentů. Nezbytností, která by neměla chybět u žádného nezastřešeného bazénu, je solární (nebo také letní) plachta a plachta zimní. Letní plachta je jednak určena k zamezení vniknutí nečistot do bazénové vody a dále zabraňuje tepelným ztrátám během noci. Za příznivých povětrnostních podmínek částečně ohřívá vodu Vašeho bazénu. Silnější neprůsvitná zimní plachta zabraňuje množení řas a v jarním období výrazně usnadňuje uvedení bazénu do provozu. Pozor, žádná tato plachta není určena jako zábrana pádu do bazénu.

 

A co bezpečnost?

Jak již bylo zmíněno,je třeba dbát na prevenci bezpečnostních rizik při využívání bazénů. Plachta jako zabezpečení Vašeho bazénu je zcela nedostačující. Při budování či provozu bazénů se můžeme setkat s celou řadou tzv. pasivních ochranných prvků. Mezi ně patří např. bezpečností zábradlí nebo elektronický hlídač hladiny, signalizující pád do bazénu. Tyto doplňky slouží pouze jako podpůrné prostředky a v případě malých dětí je nejlepší bazén zastřešit. Tomuto tématu se budeme podrobněji věnovat níže.

Povrch bezprostředních prostor kolem vnějšího bazénu je možno zařadit mezi bezpečností rizika, které je třeba vést v patrnosti při terénních úpravách kolem bazénu. Trh poskytuje širokou paletu materiálů, ze kterých lze vhodně volit při těchto úpravách. Ať již Vaše volba padne na dřevo, tropické terasové desky, umělý kámen, pískovec nebo dlažbu, je vhodné vybrat materiál s dostatečnou protiskluzovou úpravou. Povrch kolem bazénu se díky nacákané vodě během chvíle změní v nebezpečné kluziště a není radno ani toto nebezpečí podceňovat.  

 

Jak je to se zastřešením bazénů? Co nám zastřešení přinese?

Zastřešení bazénů je investice, která Vám přináší řadu nesporných výhod: prodloužení koupací sezóny, snížení nákladů na vytápění, minimalizace rozsahu údržby a zejména pak bezpečnost vně i uvnitř Vašeho bazénu. Jednotlivé výhody rozebereme podrobněji během následujících odstavců.

Bezpečnostní hledisko – jeho eliminace je hlavním důvodem pro volbu zastřešení bazénu. Zejména v letních měsících média uveřejňují zprávy o pádu dětí do bazénu, jejichž následkem může být v nejhorším případě i utonutí. Tomuto riziku se dá předejít pouze 2 způsoby: prováděním neustálého dohledu nebo zastřešením bazénu. Přední výrobci opatřují svá zastřešení mnoha bezpečnostní prvky, které znemožňují dětem manipulovat s jednotlivými prvky zastřešení. Investice do takovéhoto produktu je bezesporu tím nejlepším, co můžete udělat pro snížení rizik a zvýšení bezpečnosti svých dětí a domácích mazlíčků během pobytu u bazénu.  

Prodloužená koupací sezóna – pro naše klimatické podmínky, které umožňují koupání v nevytápěném a v nezastřešeném bazénu přibližně pouze 3 měsíce v roce, je vhodné zakoupit a instalovat zastřešení, které Vám radost a potěšení z pobytu u bazénu prodlouží. Provoz bazénu se díky zastřešení neomezuje a ani nedochází k markantnímu ochlazení vody během období zhoršeného počasí a tím lze koupací sezónu prodlužit na období od dubna do října.

Snižování nákladů – investice do kvalitního zastřešení se vyznačuje dobrou návratností. Kupříkladu zastřešení s výplní z polykarbonátu částečně nahrazuje solární ohřev. Proti bazénu bez zastřešení je teplota vody v průměru o 8°C vyšší. Rovněž se snižují vynaložené finanční prostředky a čas věnovaný údržbě bazénu a bazénové vody. Díky zastřešení se výrazně minimalizuje zanesení vody hrubými nečistotami v podobě trávy a listí. Kvalitní zastřešení zároveň zabraňuje drobným nečistotám, jako jsou popílek, pyl a prach, kontaminovat ve velké míře bazénovou vodou a tím zhoršovat její kvalitu a podporovat nežádoucí vznik řas a bakterií.

Zastřešení bazénu je nabízeno v široké škále různých modelových řad, s pojezdovými kolejnicemi i tzv. bezkolejnicové provedení. Samozřejmostí je možnost výběru z mnoha materiálových i barevných provedení, různých výšek, umístění dveří apod. Zastřešení jsou vyráběna na míru tak, aby odpovídala zvoleným parametrům bazénu, specifickým požadavkům a finančním možnostem zákazníka.    

 

Jak pečovat o bazén?

Každý bazén je nutné udržovat. Vhodné doplňky a funkční prvky Vám péči o bazén velmi usnadní a sníží tak Vaši přímou účast na údržbě bazénu. Čistota bazénové vody se dá zajistit např. kombinací následujících prvků, které se Vám o její údržbu postarají de facto sami: filtrační zařízení s cirkulačním čerpadlem + bezchlórová úprava vody eventuálně automatický dávkovač chloru. Vlastní povrch bazénu se pak udržuje pomocí vysavače, který odstraňuje ze dna hrubé nečistoty. Vysavače si můžete vybrat od manuálních až po zcela automatické, které jen vpustíte do bazénu a které si samočinně jezdí a tím čistí Váš bazén.

 

Vyberte si z naší nabídky bazénů:

 

Odeslat poptávku!