12. 7. 2022

Co potřebujete vědět o chloraci (šokové chloraci) bazénu?

Chlorace – šoková chlorace bazénu

Sluníčko začíná hezky hřát a denní teploty se pomalu šplhají nahoru. A vás možná napadlo, že začnete připravovat svůj plastový bazén na letní sezónu. První krok představuje vyčištění bazénu, napuštění vody a následné měření pH. Jestliže zjistí-te, že hodnota pH vody se pohybuje mimo optimální hodnoty (ideální pH = od 6,6 do 7,4) je potřeba sáhnout po bazénové chemii, která to rychle napraví.

 

Co je šoková chlorace a proč je pro váš bazén důležitá?

Další krok spočívá v chlorování vody, aby se odstranily všechny bakteriální a řasové složky. Díky tomu si zajistíte zdravotně nezávadnou vodu. Nezapomeňte, že šoko-vou chloraci je dobré zopakovat i při zvýšené zátěži bazénu – především v létě při častém koupání, po bouřkách nebo v období velmi vysokých venkovních teplot.

Jak na šok chlorem? Ověřené tipy, jak postupovat

Oblíbeným přípravkem na chlorování vody je chlorový granulát, který seženete jak v hobby prodejnách, tak ve specializovaných obchodech pro bazény a bazénovou techniku. Chlorový granulát obsahuje asi 55 % aktivního chloru, což je dostatečně velké množství na to, aby dokázal vymýtit všechny druhy nečistot. Na chlorování bazénu vystačí při běžném užití pouze 70 až 100 g na 10 m3, takže jedno balení granulátu (například 1 kg nebo 3 kg) vám vydrží poměrně dlouho.

To, co na přípravku oceníte, bude nepochybně jeho snadná aplikace. Granulát stačí rozpustit v oddělené nádobě a pořádně promíchat. V opačném případě (při nedosta-tečném promíchání) by na dně bazénu mohly vzniknout bílé skvrny. Následně máte na výběr dvě možnosti: buď roztok sami rozlijete podél okrajů bazénu, nebo ho aplikujete skrze skimmer či pískovou filtraci. Konkrétní návod, jak postupovat, i detai-ly ohledně dávkování najdete přímo na balení. Před aplikací nezapomeňte změřit koncentraci chloru pomocí testeru, abyste věděli, kolik přípravku je třeba pro dosa-žení požadovaného výsledku použít.

Za jak dlouho po aplikaci chloru můžete jít plavat?

I když se připraveného bazénu nemůžete dočkat, po šokové chloraci musíte počkat, až se účinné látky úplně vstřebají. Po cca 24 hodinách můžete aplikovat vločkovač, který všechny nečistoty srazí a umožní filtraci, aby je jednoduše odsála. Koncentraci chloru následně změřte pomocí testeru – optimální hodnota by se měla pohybovat v rozmezí od 0,3 do 0,6 mg/l. Jakmile dosáhnete této hodnoty, je čas obléct plavky a vzhůru do bazénu.

Kvalitu vody nikdy nepodceňujte. Správnou údržbou se vyhnete zápachu i zdravotním problémům

Pokud se chcete koupat v průzračně čisté a hygienicky nezávadné vodě, bez pravidelné kontroly kvality vody se neobejdete. Jak už víte, hlavní pozornost si zaslouží především hladina pH. Nízké i vysoké pH může negativně ovlivnit kvalitu vody a tím její zdravotní nezávadnost. Uvidíte, že pečlivá péče o váš bazén se vám vrátí zpátky v podobě vynikající kvality vody a skvělého zážitku z koupání.

 

 

Zpět

 

Odeslat poptávku!