3. 5. 2018

Jak zjistit tvrdost vody?

Jak zjistit tvrdost vody?

Tvrdost vody je jeden z mnoha faktorů, jenž ovlivňuje kvalitu vody v bazénu. Co tvrdost vody znamená, čím a jak se měří a co dělat, když požadované výsledky nejsou v normě – to vše se dozvíte z následujících řádků.

Jestli jste četli náš minulý článek o pH vody, určitě si vzpomenete, že to nebyla zas tak jednoduchá problematika: voda se dělila do tří pásem (zásaditá, v normě, kyselá), případných komplikací bylo hned několik a způsobů, jak postupovat, rovněž nebylo úplně málo. Jak ale uvidíte, oproti „pH problematice“ to s tvrdostí vody bude o něco jednodušší.

Co tvrdost vody obecně znamená? Tvrdost vody je obsah rozpuštěných minerálů ve vodě, což u běžné vody nejčastěji je oxid hořečnatý a oxid vápenatý. V případě bazénové vody to nejčastěji je vysrážený uhličitan, ionty železa, síran vápenatý a mangan. Asi už začínáte tušit, o co tady půjde: o tvorbu vodního kamene a hromadící se nečistoty v bazénu.

Příliš tvrdá voda

Pokud je tvrdost vody vychýlená z normy směrem nahoru, začne voda vylučovat vápenaté a hořečnaté soli. Ty se později hromadí a nabalují na sebe nečistoty, jež vytvářejí vhodné podmínky pro život řas, virů a bakterií. Koupání v takové vodě dráždí oči a pokožku a vyvolává alergické reakce.

To ale není vše: hromadící se vodní kámen má za následek usazování plaku na stěnách bazénu, což je nejen nevzhledné, ale na plak se časem nabalují nečistoty. V horším případě se ale může vodní kámen nahromadit v potrubním systému a technickém zázemí, což vážně ohrožuje správný chod bazénu. V neposlední řadě dochází k zakalení vody, která tak ztrácí svou přirozenou barvu.

Zvýšená tvrdost vody se nejčastěji týká bazénů, jež jsou dopouštěné vodou z vrtu nebo studny.

Měření tvrdosti vody

Tvrdost vody se udává v německých stupních. Jeden německý stupeň se rovná deseti miligramům oxidu vápenatého (1 °N = 10 mg CaO) v jednom litru vody. Podle tohoto vzorce se pak tvrdost vody řadí do čtyř kategorií:
0 – 8 °N = měkká voda
8 – 18 °N = středně tvrdá voda
18 – 30 °N = tvrdá voda
Nad 30 °N = velmi tvrdá voda
Ideální tvrdost vody v bazénu je středně tvrdá voda, tedy v rozmezí od 8 do 18 °N.

Jak zjistit tvrdost vody

V České republice se na měření tvrdosti vody nejčastěji využívají tři metody. První metoda je měření pomocí kapkového testeru, o kterém jste mohli číst i v našem článku o měření pH vody.

Zakoupíte soupravu kapkového testeru určeného na měření tvrdosti vody, jehož součástí je plastová baňka s krytem, stupnice a lahvička speciálního tekutého činidla.

Postup je jednoduchý: do baňky naberete vodu z bazénu, nakapete do něj několik (většinou to bývá pět) kapek zmíněného činidla a baňku víčkem uzavřete. Směs protřepete, chvíli počkáte a pak porovnáte výsledné hodnoty.

Kapkový test je jednoduchý a navíc cenově přijatelný. S tekutým činidlem byste navíc měli zvládnout až stovku měření, takže vám nějaký čas vydrží.

Za málo peněz hodně (tvrdé) muziky…

Oproti měření pH nabízí zjišťování tvrdosti vody další jednoduchou, takřka triviální metodu: testovací proužky či jinak testovací pásky. Za cenu okolo pouhých 130, 140 korun seženete balení deseti papírových proužků. Proužek vezmete, smočíte do vody, minutu počkáte, výsledky porovnáte podle přiložené stupnice – a je to. V jednoduchosti je síla.

…nebo si připlaťte, ale výsledky budou stát za to

Třetí, u nás relativně často užívanou metodou je takzvaný akreditovaný rozbor vody. V takovém případě se přímo obrátíte na laboratoř zabývající se výzkumem a měřením vody, která k vám vyšle svého pracovníka, jenž odebere vzorky, jež následně poputují pod mikroskop. Výsledky jsou většinou známy do druhého dne.

Cenově to sice není úplně nejlevnější záležitost (průměrné ceny jsou okolo tisíce korun, ale mohou být i vyšší – v případě že si třeba ještě necháte změřit hodnoty pH, chloru…), ale zase dostanete „neprůstřelné“ výsledky, kterými si můžeme být absolutně jistí – což vám výše zmíněná kapková nebo proužková metoda zdaleka nezajistí.

Snížení tvrdosti vody v bazénu

Výsledky tvrdosti vody jsou známy a nedopadly tak, jak by měly. Co s tím?

Možná si ze článku o měření pH vzpomínáte, že způsob na řešení nešvarů byl jednoduchý: stačilo zakoupit patřičný přípravek, nasypat jej do bazénu a počkat na zlepšení, zjednodušeně řečeno. A přesně takový postup je i v případě zvýšené tvrdosti vody.

Stačí koupit regulátor/stabilizátor tvrdosti vody či odstraňovač kovů z bazénu a ten nasypat podle instrukcí do vody. Pak už jen stačí pravidelně měřit a kontrolovat, až voda změkne.

Regulátory či odstraňovače kovů standardně stojí od 200 do 600 korun a seženete je v každém obchodu s bazénovou technikou, v e-shopech, ale i v lépe zásobených drogeriích.

Na správou tvrdost vody je nejlepší prevence

Jak jste se sami mohli přesvědčit, tvrdost vody je snadno kontrolovatelný a likvidovatelný problém. Stačí ji jen pravidelně měřit a zavčas reagovat na odchylky. Bazén je příjemnou součástí domu či zahrady a je naprosto zbytečné nechat ho postupně zničit hromadící se nečistotami a vodním kamenem.

Zpět

 

Odeslat poptávku!