Kdy začít řešit bioklimatickou pergolu?

Bioklimatická pergola patří v současnosti mezi nejoblíbenější řešení, pokud chcete trávit na zahradě či bytové terase co nejvíce času. Umožňuje využívat venkovní prostor, když pálí sluníčko, ale i tehdy, když prší a fouká vítr. Také nad bioklimatickou pergolou přemýšlíte? Kdy je ideální čas pro její instalaci a jak probíhá?

 

 

 

Jak funguje bioklimatická pergola?

 

Tato pergola disponuje jedinečným stínícím systémem naklápěcích lamel, jejichž sklon můžete na dálku ovládat. Otevřením lamel dochází ke komínovému efektu, kdy díky proudění vzduchu dochází ke snížení pocitové teploty v pergole. To znamená, že ani v parném létě vám nebude pod zahradní pergolou horko. Lamely chrání před sluncem, větrem, deštěm, ale i sněhem. Bioklimatická pergola vám tak umožní využívat venkovní prostor mnohem více než klasické dřevěné pergoly s pevnou střechou. 

 

Tip: Přečtěte si o dalších výhodách bioklimatické pergoly.

 

Krok číslo jedna: výběr pergoly

 

Bioklimatická pergola má jednu velkou výhodu: její montáž lze provést téměř kdykoliv. Při stavbě domu, ale i tehdy, pokud váš dům již nějaký čas stojí. Před samotným výběrem bioklimatické pergoly je důležité zvolit správné místo, kde bude pergola stát. Pergola může být umístěna přímo u domu, nebo stát zcela samostatně.

Nejste si jisti, kde bude pro pergolu ideální místo? Při objednávce si náš technik přijede místo změřit a případně nabídne optimálnější řešení. Poradí vám také, jaké směrování lamel bude nejvhodnější vzhledem k orientaci pergoly ke světovým stranám. Pomůže vám se stavební připraveností, kotvením i umístěním přívodu elektrické energie pro ovládání lamel.

 

Montáž bioklimatické pergoly

 

Podle typu bioklimatické pergoly rozlišujeme dva způsoby montáže:

 

1)    Kotvení do země: Do písku, hlíny či štěrku se pergola kotví pomocí betonových patek.

2)    Kotvení do zdi: Pergolu lze kotvit do nezateplené i zateplené fasády. Profesionálně provedená montáž pergoly k domu zajistí, že se nemusíte obávat narušení zateplení. Při neodborném zásahu by mohly vznikat tepelné mosty a vlhkost či plíseň.

 

Bioklimatická hliníková pergola nevyžaduje složitou montáž. Technici začínají montáží obvodové hliníkové konstrukce s předpřipravenou kabeláží, pokračují nasazením otočných lamel, osvětlení a screenových rolet. Zajistí, aby spoje i odtokový kanálek nepropouštěly ani kapku vody. Na závěr zkontrolují funkčnost lamel i veškerého zvoleného příslušenství.

 

Kdy pergolu stavět?

 

Pokud si chcete bioklimatickou pergolu užívat už s příchodem jara, je právě zima tím pravým časem, kdy její pořízení začít řešit

Montáž lze provádět kdykoliv během roku. Jediným limitem je počasí. Aby chemické kotvy, beton a další montážní materiál fungoval tak, jak má, vyžaduje optimální teplotu. A pak už je samotná montáž velmi rychlá, stihneme ji za jeden den.

 

Bioklimatická pergola na míru

 

Máte specifický prostor? Není problém vyrobit pergolu přesně na míru danému prostoru. Jediným limitem je maximální rozměr pergoly. Ani to však není nepřekonatelná překážka. Pokud potřebujete větší prostor, lze spojit několik pergol vedle sebe.

 

Potřebujete pro bioklimatickou pergolu stavební povolení?

 

Určitě vás napadlo, jestli musíte řešit stavbu bioklimatické pergoly s úřady a zda potřebujete nějaké povolení. Vzhledem ke své konstrukci není pergola považována za stavbu (nemá celistvou vrchní část). U volně stojící bioklimatické pergoly nemusíte řešit stavební povolení ani ohlášení v případě, kdy splňujete tyto podmínky:

 

-    výška maximálně 5 metrů
-    zastavěná plocha max. 25 metrů čtverečních
-    neslouží k podnikání
-    neobsahuje obytné místnosti, hygienická zařízení, vytápění
-    pergola není podsklepená
-    neslouží k chovu zvířat, skladování hořlavin, výbušnin, nebezpečného odpadu apod.
-    je vzdálena 2 metry od sousedních pozemků

 

Každá obec však může mít své místní vyhlášky, které řeší například míru zastavěnosti pozemků či vsakování dešťové vody. Pokud si nejste jisti, raději si vše ověřte na příslušném místním úřadě.

 

Pozor! Pokud je pergola uchycena přímo k domu, jedná se o speciální případ. Z hlediska zákona jde o rozšíření půdorysu rodinného domu a měla by tedy být na úřadě ohlášena.

 

Šetřete tam, kde se to vyplatí

 

Přemýšlíte nad montáží svépomocí? V tomto případě se nemusí vyplatit. Naopak profesionální montáž vám zajistí, že pergola bude fungovat přesně tak, jak má.

Pokud vás zajímá, jak montáž probíhá krok za krokem, rádi vám vše vysvětlíme. Ozvěte se nám, ať si už na jaře můžete užívat komfortní posezení v bioklimatické pergole.