Jak pečovat o bioklimatickou pergolu? Překvapí vás, jak je to snadné

Láká vás pořízení bioklimatické pergoly, ale bojíte se, abyste si jen nepřidělali starosti navíc a nemuseli příliš času věnovat její údržbě? Podobné obavy můžete pustit z hlavy. Údržba bioklimatické pergoly je totiž opravdu nenáročná, vyžaduje minimum času a vydrží vám třeba celý život.

 

Bioklimatická pergola ALBIXON SKYTRIUM

 

 

Jak funguje bioklimatická pergola?

 


Ve střeše jsou zabudované pohyblivé lamely, neboli slunolam. Ty vás ochrání nejen proti slunci, ale i proti dešti, větru, nebo sněhu. Lamely umožňují proudění vzduchu pod pergolou, čímž se snižuje pocitová teplota. Bioklimatická pergola vás chrání nejen proti slunci, ale i dešti či větru (do 50 km/h). Nabízí se i možnost bočního zastínění, díky kterému můžete pergolu využívat opravdu téměř za každého počasí. Díky pergole si zvětšíte obytnou plochu domu či bytu a prodloužíte dobu, kterou můžete trávit venku na zahradě.

 

Péče o bioklimatickou pergolu

 


Abyste věděli, jak se o bioklimatickou pergolu správně starat, připomeňte si, na jakém principu funguje. Posuvné lamely naklání motor umístěný v konstrukci. Lamely se ovládají dálkovým ovládáním. Pokud prší (a lamely jsou zavřené), voda odtéká odtokovým kanálkem. Pergola může obsahovat i boční a přední stínění, ale i LED osvětlení, dešťový senzor a případně i senzor větrný. Konstrukce je vyrobena ze speciální slitiny hliníku a je povrchově upravena tak, aby nekorodovala ani v náročných klimatických podmínkách.

 

Údržba pro ty, kteří nemají čas

 


Díky zvoleným materiálům i technologiím je péče o bioklimatickou pergolu opravdu jednoduchá a nebude vás stát mnoho času, ale ani zbytečné výdaje za speciální prostředky. Co údržba obnáší?

 


1.    Bioklimatickou pergolu pravidelně zbavujte veškerých nečistot. Především po zimním spánku vymeťte napadané listí a prach ze všech zákoutí. Na rozdíl od dřevěné pergoly není nutné tu hliníkovou natírat ani jinak povrchově ošetřovat.


2.    Pergolu vizuálně zkontrolujte. Jsou všechny lamely v pořádku? Jak vypadá konstrukce? Jsou všechny spoje a šrouby dotažené? Tuto kontrolu se doporučuje provádět dvakrát ročně.


3.    Před samotným čištěním lamel a ostatních částí raději vypněte přívod elektrického proudu, aby nemohlo dojít k nečekanému spuštění lamel apod. 


4.    Zkontrolujte a vyčistěte odtokový svod, který je umístěný v nosném sloupu pergoly. Může se v něm usazovat padající listí a jiné nečistoty.


5.    Pak už je na řadě pergolu pořádně „vypulírovat“. Nebudete k tomu potřebovat žádné speciální prostředky ani náčiní, stačí měkčený hadřík a saponátová voda. Nikdy nepoužívejte agresivní čistidla, která by mohla poškodit speciálně upravený povrch konstrukce nebo ho poškrábat (proto se vyhněte i čistícím pískům apod.)


6.    Máte i boční či přední stínění – například ve formě zatahovacích rolet určených do pergoly? Kvalitní výrobky není nutné promazávat či jinak ošetřovat. Jen zkontrolujte, zda vše funguje bez problémů. Všímejte si i hlasitosti chodu. Stínění zbavte prachu pomocí prachovky, případně využijte domácí vysavač. Pak už jen otřete vlhkým hadříkem. Opět nepoužívejte žádné chemické prostředky ani příliš horkou vodu.


7.    Pokud máte dálkový ovladač, je vhodné jednou za čas zkontrolovat a případně i vyměnit baterie.

 

Jakým čistícím prostředkům se raději vyhnout?

 

Objevila se nečistota, která stále odolává pokusům o vyčištění? Ani tehdy nepoužívejte na bioklimatickou pergolu či stínění organická ředidla, rozpouštědla, abrazivní čistidla či silné alkalické prostředky. Mohlo by dojít k nevratnému poškození. Ideální jsou pouze mýdlové či jarové roztoky. U lehkého znečištění dokonce postačí 5% mýdlový roztok, u silnějšího vyzkoušejte 10%. Pokud je špína extrémně odolná, řešením může být speciální čistidlo určené na hliníkové povrchy (pro lakované povrchy osobních aut). U těch máte jistotu, že nedojde k porušení antikorozního nátěru.

 

POZOR! Pergolu nikdy nečistěte vysokotlakým čističem. Čistěte jemně jarovou vodou a hadříkem. Můžete použít i hadici, ale v tomto případě je třeba dát pozor, aby nezatekla voda do boxů se screenovými roletami.


Takže jen měkký hadřík a teplá voda? Ano, víc k údržbě bioklimatické pergoly potřebovat nebudete. O to víc času vám zbyde pro příjemně strávený čas pod ní.