Co postavit na zahradě, aby byla moderní i funkční? Vsaďte na kombinaci pergoly a zapuštěného bazénu

Chcete mít vlastní oázu klidu a pohody přímo na své zahradě? Jen si to představte – stačí vyjít ze dveří a čeká vás pohodlné posezení pod bioklimatickou pergolou. A až vás lenošení přestane bavit, skočíte do bazénu a pořádně se protáhnete a osvěžíte. Jak dvojici bazén a pergolu na zahradu nejlépe umístit a na co nezapomenout?

 

Pergola SKYTRIUM GARDA se zapuštěným bazénem QBIG BENEFIT a terasovým zastřešením BERGEN

 

Jak na funkční design zahrady?

 

Ať už máte maličkou zahradu, nebo naopak disponujete velkorysými  prostory, základem moderní zahrady je promyšlený plán. Přemýšlejte, jaké prvky a funkce by měla zahrada plnit a co od ní očekáváte. Pokud teprve stavíte, plánuje se o to snáze, ale bazén a pergolu lze obvykle snadno umístit i do starší zástavby.

 

Pamatujte nejen na to, jak budou obě stavby pasovat k domu a na jejich další technické parametry, ale berte v potaz i postavení slunce a jeho pohyb přes den. Především u bazénu je to zásadní. Slunce vám pomůže ohřát vodu.

 

Moderní zahrada: vytvořte si zóny

 

Podle zahradních architektů a designérů je vhodné si zahradu rozčlenit na jednotlivé zóny, které by na sebe měly esteticky i funkčně navazovat. Když se však řekne moderní zahrada, není to jen o golfovém trávníku, bazénu a pár tújích.

 

Současný trend jde opačným směrem, tedy k takzvané živé zahradě. To znamená, že je na ní příjemně nejen lidem, ale i drobným živočichům a hmyzu. Jaké zóny by taková zahrada měla obsahovat?

 

  • Pokud vám to prostor dovolí, vhodné je, aby zahrada zahrnovala i část, kde bude, jak se říká, vládnout příroda. Tedy kout, kam budete zasahovat minimálně a kde bude vzrostlejší vegetace. Tam se bude líbit zástupcům zvířecí říše.
  • Zóna užitková. Do této části umisťujte záhony, skleník, zahradní domek, kůlny, dřevníky, ale i kompost a další užitkové prvky.
  • Zóna odpočinková. Tady je účel zřejmý: odpočívat, relaxovat aktivně i pasivně. Takové možnosti v sobě snoubí například oblíbené zapuštěné bazény. Do této části patří i pergola, ideálně doplněna o krb či gril. Pokud zvolíte bioklimatickou pergolu, prodloužíte si zároveň i sezonu, po kterou budete moct využívat zahradu k příjemnému posezení. Při plánování myslete na to, aby byly pergola, bazén či terasa dobře přístupné z domu.
  • Pokud máte děti, nezapomeňte do zahrady zahrnout i jejich hrací zónu. Hodí se do ní prolézačky, pískoviště a jiné zábavné prvky. Myslete na to, že vhodnější je hrací zónu umístit dále od bazénu (kvůli bezpečnosti, ale i rušení klidu), přesto by měla být ve viditelné vzdálenosti od místa určeného k posezení.  A žádný majitel bazénu, v jehož blízkosti se pohybují děti (nebo i domácí mazlíčci) by neměl zapomenout na kvalitní zastřešení bazénu, které je ochrání před pádem do vody.

 

Pergola a bazén: osvědčená kombinace

 

Pergola a bazén jsou na jedné straně léty prověřenou klasikou, která nikdy nezklame. Na straně druhé ale můžete u obou produktů vybírat z nepřeberného množství variant a provedení, které pomohou vaší zahradní relaxační zónu povznést na novou úroveň. 
Pokud například zvolíte bioklimatickou pergolu a kvalitní bazén, můžete se těšit hned na několik benefitů:

 

  • Vytvoření stylového prostoru. Kombinace pergoly a bazénu vytvoří prostor s unikátním designem. Pergola může sloužit jako krytý prostor pro relaxaci a odpočinek, zatímco bazén působí v prostoru jako osvěžující prvek. Díky široké nabídce barevného provedení máte jistotu, že prvky na zahradě budou sladěné. 
  • Zvýšení hodnoty nemovitosti. Přemýšlíte, jestli právě bazén a bioklimatická pergola jsou vhodnou investicí vzhledem k výši jejich pořizovacích nákladů? Možná vás přesvědčí fakt, že vám vydrží řadu let a v případě prodeje nemovitosti zvyšují její atraktivitu i hodnotu¨i o více než 10 %.
  • Více soukromí i stínu. Bioklimatická pergola v blízkosti bazénu poskytuje dokonalý úkryt před zvědavými pohledy zvenčí (zvlášť pokud využijete i boční stínění). A ochrání vás i před příliš silnými slunečními paprsky. Díky pohyblivým lamelám, které jsou umístěny ve střeše bioklimatické pergoly, vám bude příjemně i tehdy, pokud hodnoty na teploměru stoupají k tropickým číslům. A to díky komínovému efektu, který způsobuje, že pod pergolou je mnohem příjemnější klima než na vzduchu. Pergola vás ochání ale i před nepřízní počasí. Ukryje vás před deštěm a větrem. 
  • Zvýšení funkčnosti prostoru. Pergola může poskytnout prostor pro posezení, stolování nebo dokonce pro instalaci venkovní kuchyně. To umožňuje využití prostoru kolem bazénu pro různé aktivity a zvýšení jeho funkčnosti.

 

Luxusní zahrada? Stačí na to jít chytře

 

Je právě luxusní zahrada vaším snem? I přes vyšší pořizovací cenu jednotlivých komponent se investice do kvalitních materiálů a provedení vyplatí. Ušetříte si nejen starosti, ale i další výdaje nutné k údržbě. Celkový dojem ze zahrady už pak jen dotvoříte pomocí vhodně zvolených rostlin, ale například i osvětlení, které umí s atmosférou na zahradě udělat hotové divy.